Auguste Rodin kimdir, hayatı, eserleri
FB tumblr'da paylaş G+
↓Bu sözü ↑

Biyografiler

Auguste Rodin (François-Auguste Rodin)12 Kasım 1840'ta Paris'te dünyaya gelen, 17 Kasım 1917 Meudun, Fransa'da ölen Fransız heykeltıraş'tır.

Auguste Rodin'in Hayatı - biyografisi

Paris'te 12 Kasım 1840 tarihinde doğan François-Auguste-René Rodin, La Petite École (Küçük Okul) isimli Özel Desen ve Matematik Okulu'na girdiğinde heykeli keşfetti ve desen becerisini geliştirmeye başladı. 1864'te ilk atölyesini tuttu ve 20 yaşındaki Rose Beuret'yle tanıştı. 1871'de Belçika'da ilk kez yapıtlarını sergiledi. Gerçek boyutlu bir insan bedeni çalışması olan eseri tamamladıktan birkaç ay sonra Tunç Çağı adını verdiği bronz heykeline 1875'te başladı. 1882'de ise Adem, Havva ve Düşünen Adam adlı figürlerini yaptı. Bir süre sonra sevgilisi, daha sonra da en büyük rakibi olacak Camille Claudel'le tanıştı. 1883'te Victor Hugo büstünü yaptı, iki yıl sonra Calais Belediyesi, Calais Burjuvaları anıtını ısmarladı. Ertesi sene Öpüşme'yi yaptı. 1888'de devlet, Uluslararası Sergi için Öpüşme'nin mermerini ısmarladı. 1889'da empresyonizmin öncülerinden Fransız ressam Claude Monet'yle birlikte sergi açtı. 1895'te Meudon'daki Villa des Brillants'ı satın alarak resim ve antik heykel koleksiyonunu oluşturmaya başladı. 1900'de, Uluslararası Sergi vesilesiyle Paris'teki Alma Meydanı'nda yer alan pavyonda, 1902'de ise Prag'da büyük sergi açtı. 1904'te alçıdan yapılmış büyük boy Düşünen Adam heykeli ilk kez Londra'daki International Society'de, bronz versiyonu ise Salon de Paris'de sergilendi. Düşünen Adam 1906'da Panthéon'un önüne yerleştirildi. Fransa Ulusal Meclisi, arka arkaya yaptığı üç bağışla koleksiyonlarını devlete bırakan sanatçının anısına, Biron Konağı'nı Rodin Müzesi yapma kararı aldı. 29 Ocak 1917'de Rodin ve Rose Beuret evlendi. Rose, 14 Şubat'ta yaşama veda etti. Aynı yıl, 17 Kasım'da ölen Rodin, Meudon'daki Villa des Brillants'ın bahçesine, Rose'un yanına gömüldü. Mezarlarının başında bir Düşünen Adam heykeli yer alıyor.

Auguste Rodin ne yapmıştır, neyi bulmuştur, Kariyeri

1882'de yazar ve ressam arkadaşlarından oluşan bir büst-heykel serisine başlayan heykeltıraş bir yıl sonra safiye ile tanıştı ve aralarında bir ilişki başladı. 1891'de kendisine "Balzac Anıtı" sipariş edildi. Fakat Victor Hugo projesi reddedildi. 1893'de Société Nationale des Beaux-Arts Heykel Bölümü’nün başkanı oldu. 1895'de "Calias’in Sakinleri" adlı çalışmasına başladı.Daha sonra Puvis de Chavanne cemiyetinin başkanı oldu. 1898'de "Balzac" ve "Öpücük" adlı eserler Champ-de-Mars’deki Galérie des Machines’de sergilendi. Fakat Société des Gens de Lettres, Balzac çalışmasını reddetti. 1900'de "Place de l'Alma'da Pavilion Rodin"i açtı. Bu girişim çok başarılı oldu ve sergilenen 150 yapıt ona uluslararası bir ün getirdi. 1901'de Venedik Bienali'nde ve Üçüncü Berlin Secession’unda yer aldı. 1903'de Légion d'honneur'un başına geçti. "Uluslararası Ressam, Heykeltıraş ve Baskı Sanatçıları Derneği"nin başkanı oldu. Berlin, Londra, Venedik ve New York’ta sergileri sunuldu. "Düşünen Adam" adlı eseri 1906'da Panteon'un önüne yerleştirildi. 1908'de İngiltere Kralı VII. Edward, Rodin’i ziyaret etti. New York'taki Metropolitan Müzesi, Rodin’in birçok eserini koleksiyonuna dahil etti. 1914'te Charles Maurice’in yardımıyla "Fransa’nın Katedralleri" adlı kitabı yayınlandı ve çok takdir topladı. Rodin 1916'da eserlerini Fransız hükümetine bağışladı, böylece etrafında olan ve mirasıyla ilgilenen kadınların ilgisinden de kurtulmuş oldu.

Auguste Rodin kimdir, hayatı, eserleri

Auguste Rodin (François-Auguste Rodin)12 Kasım 1840'ta Paris'te dünyaya gelen, 17 Kasım 1917 Meudun, Fransa'da ölen Fransız heykeltıraş'tır. Auguste Rodin'in Hayatı - biyografisi Paris'te 12 Kasım 1840 tarihinde doğan François- “Auguste Rodin (François-Auguste Rodin)12 Kasım 1840'ta Paris'te dünyaya gelen, 17 Kasım 1917 Meudun, Fransa'da ölen Fransız heykeltıraş'tır. Auguste Rodin'in Hayatı - biyografisi Paris'te 12 Kasım 1840 tarihinde doğan François-Auguste-René Rodin, La P…„ —Biyografiler
Bram Stoker, kimdir, hayatı, eserleri ve yaptıkları
FB tumblr'da paylaş G+
↓Bu sözü ↑

Biyografiler

Bram Stoker kimdir, hayatı, ne yapmıştır

Abraham Bram Stoker, Drakula'nın İrlandalı yazardır, bilinen en ünlü eseri Drakula'dır. Stoker, 8 Kasım 1847'de Dublin'de dünyaya geldi ve 20 Nisan 1912'de hayatını kaybetti.Hayatının ilk yıllarında hiçbir doktorun teşhis edemediği bir nedenden ötürü yatalak hastaydı.8 yıl sonra bir gün ayağa kalktı, yürümeye başladı.Zamanla vücudu gelişti ve Dublin Trinity College'in en çok ödül alan sporcusu ünvanına sahip oldu. Babası devlet memuru olan Abraham da öğrenimi bittikten sonra Abraham da 1890'da devlet memuru oldu.Babası tiyatro tutkunu olan stoker, aynı zamanda bu yıllarda başyapıtı Drakula'yı yazmaya başladı. 10 yıl bu görevi sürdürürken ücretsiz tiyatro eleştirileri yazarak babasının merakını da sürdürdü. Nihayet 1876'da yazdığı bir yazı ile dönemin ünlü oyuncusu Henry Irvıng tarafından keşfedildi.2 yıl sonra devlet memurluğundan istifa ederek Londra'ya yerleşti.

Full story »

Bram Stoker, kimdir, hayatı, eserleri ve yaptıkları

Bram Stoker kimdir, hayatı, ne yapmıştır Abraham Bram Stoker, Drakula'nın İrlandalı yazardır, bilinen en ünlü eseri Drakula'dır. Stoker, 8 Kasım 1847'de Dublin'de dünyaya geldi ve 20 Nisan 1912'de hayatını kaybetti.Hayatını “Bram Stoker kimdir, hayatı, ne yapmıştır Abraham Bram Stoker, Drakula'nın İrlandalı yazardır, bilinen en ünlü eseri Drakula'dır. Stoker, 8 Kasım 1847'de Dublin'de dünyaya geldi ve 20 Nisan 1912'de hayatını kaybetti.Hayatının ilk yıllarında hiçbir dokto…„ —Biyografiler
Robert Doisneau kimdir hayatı
FB tumblr'da paylaş G+
↓Bu sözü ↑

Biyografiler

Robert Doisneau kimdir ?

Robert Doisneau,  Gentilly doğumlu Fransız fotoğraf sanatçısıdır.  (d.1912, Gentilly - ö. 1 Nisan 1994, Montrouge).

Fotojurnalizm, yani fotoğraflı haberciliğin öncülerinden biri olan Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson ile kamerasını alıp (Leica) sokaklara koyuldu.

Robert Doisneau ne yapmıştır ?

En ünlü eseri e baiser de l'hôtel de ville (Hôtel de Ville öpücüğü)dür, bu resimde Paris'in kalabalık sokaklarında öpüşen bir çifte yer vermiştir.

İşte o en ünlü eseri:

 

 

Paris'te Estienne Okulu'nda gravür ve taşbaskı (litografi) üzerine eğitim alarak bu konuyu kendine meslek edindi. 1931 - 1933 yılları arasında André Vigneau'nun uygulayıcı asistanlığını yaptı. Bir süre Renault fabrikalarının fotoğraf servisinde çalıştıktan sonra, çeşitli dergilerde görev yaptı. Coşkulu bir mizahın, işlediği konuyla sıcak bir atmosferde aynı potada eritilmesi temelinde çektiği fotoğraflar için Paris metro banliyölerini sıkça kullandı. 2005 yılında bir yapıtının 155 bin Euro fiyatla satıldığı Doisneau, II. Dünya Savaşı'nda aktif olarak asker ve savaş fotoğrafları çekti ve bastı. 1949 - 1952 yılları arasında Vogue dergisinini fotoğrafçılığını üstlendi. İlk eserleri 1992 yılında Oxford Modern Sanatlar Müzesi'ne alındı. Le baiser de l'hôtel de ville adlı yapıtı çeyrek milyon dolara satılmıştı.

Robert Doisneau kimdir hayatı

Robert Doisneau kimdir ? Robert Doisneau,  Gentilly doğumlu Fransız fotoğraf sanatçısıdır.  (d.1912, Gentilly - ö. 1 Nisan 1994, Montrouge). Fotojurnalizm, yani fotoğraflı haberciliğin öncülerinden biri olan Fransız fotoğra “Robert Doisneau kimdir ? Robert Doisneau,  Gentilly doğumlu Fransız fotoğraf sanatçısıdır.  (d.1912, Gentilly - ö. 1 Nisan 1994, Montrouge). Fotojurnalizm, yani fotoğraflı haberciliğin öncülerinden biri olan Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson il…„ —Biyografiler
Eadweard J. Muybridge kimdir, hayatı
FB tumblr'da paylaş G+
↓Bu sözü ↑

Biyografiler

Eadweard J. Muybridge kimdir ?

Eadweard J. Muybridge Hollandalı asıllı İngiliz fotoğrafçıdır ve hayatının çoğunu Amerika'da geçirmiştir.En bilinen işleri, projeksiyonda oynatılmak üzere, hareketli hayvan fotoğrafları çekmesidir. (ˌɛdwərd ˈmaɪbrɪdʒ/; 9 Nisan 1830 – 8 Mayıs 1904)

Hızlı hareket eden bir atı yakalamak için yaptığı çalışma fotoğrafçılıkta erken buluşlarından biri olarak kabul edilir. Eadweard Muybridge nin hayatını okuyarak daha fazla bilgi edinin.Eadweard Muybridge dünyanın en saygın fotoğrafçılarından biri olarakta bilinmektedir.

İşlediği Cinayet

1874'te halen San Francisco Bay Area'da yaşayan Eadweard J. Muybridge'in karısının bir aşığı olduğunu öğrendi, Major Harry Larkyn. 17 Kasım akşamı "İyi akşamlar, Major, al bu karıma gönderdiğin mektubuna cevabım" diyerek silahla öldürmüştür.

Çıkarıldığı mahkemede adli yetersizlik savı reddedilen Muybridge , yine de azmettirildiği için hafifletici sebepten ötürü cezası azaltılmıştır.

Daha sonra Birleşik devletleri terkeden Eadweard J. Muybridge, oğlunu (Florado Helios Muybridge) bir yetimhaneye bırakmıştır.

Full story »

Eadweard J. Muybridge kimdir, hayatı

Eadweard Muybridge dünyanın en saygın fotoğrafçılarından biri. Hızlı hareket eden bir atı yakalamak için yaptığı çalışma fotoğrafçılıkta erken buluşlarından biri olarak kabul edilir. Eadweard Muybridge nin hayatını “Eadweard Muybridge dünyanın en saygın fotoğrafçılarından biri. Hızlı hareket eden bir atı yakalamak için yaptığı çalışma fotoğrafçılıkta erken buluşlarından biri olarak kabul edilir. Eadweard Muybridge nin hayatını okuyarak daha fazla bilgi edinin. İng…„ —Biyografiler
Gioachino Rossini kimdir ?
FB tumblr'da paylaş G+
↓Bu sözü ↑

Biyografiler

Gioachino Rossini kimdir ?

Gioacchino Rossini İtalyan opera bestecisidir. İtalya'nın Pesaro kentinde doğmuştur (d. 29 Şubat 1792, Pesaro, İtalya – ö. 13 Kasım 1868, Paris). "Mösyö Kreşendo" takma adı ile anılır.

Gioachino Rossini hayatı

İtalya’nın doğu kıyısında Pesaro adlı küçük bir kasabada dünyaya geldi. Annesi opera şarkıcısı idi, babası ise korno çalardı. Çocukken şarkı söylemeye, viyolonsel ve korno çalmaya başladı. 15 yaşına geldiğinde bir müzik okuluna yazıldı ve beste yapmayı öğrendi.

Full story »

Gioachino Rossini kimdir ?

Gioachino Rossini kimdir ? Gioacchino Rossini İtalyan opera bestecisidir. İtalya'nın Pesaro kentinde doğmuştur (d. 29 Şubat 1792, Pesaro, İtalya – ö. 13 Kasım 1868, Paris). "Mösyö Kreşendo" takma adı ile anılır. Gioachin “Gioachino Rossini kimdir ? Gioacchino Rossini İtalyan opera bestecisidir. İtalya'nın Pesaro kentinde doğmuştur (d. 29 Şubat 1792, Pesaro, İtalya – ö. 13 Kasım 1868, Paris). "Mösyö Kreşendo" takma adı ile anılır. Gioachino Rossini hayatı İtalya’nın…„ —Biyografiler
9 out of 10 9021 Oy 21 Kritik