Karl Marx sözleri

Karl Marx

 • Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir.
 • Bir adama balık satarsanız, bir gün yer, balık tutmayı öğretirseniz, harika bir iş fırsatını mahvedersiniz.
 • Tarih kendini tekrarlar, ilk trajedi, sonra güldürü şeklinde.
 • Din, kitlelerin afyonudur.
 • Toplumun kalabalıkları ve onlar gibi düşünenler benim kitabımı okumasınlar; hem ben, ona hiç el sürmemelerini alışkanlıklarına uyarak eserimi yanlış anlamalarına yeğ tutarım.
 • Bir hortlak Avrupa'nın aklından çıkmıyor - komünizmin hortlağı.
 • Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıklı sevgi yaratmıyorsa; seven bir kişi olarak dışavurumunuzla kendinizi sevilen bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bu bir talihsizliktir."
 • Filozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir.
 • Asacağımız son kapitalist, muhtemelen bize asma halatını satan kişi olacaktır.
 • Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz,başarılı bir üretici değilsiniz...
 • Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser.
 • Proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecekleri şeyleri yok, kazanacakları bir dünya var. Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
 • Bir kimsenin özgür olarak gelişmesi, herkesin özgür olarak gelişmesinin şartıdır.
 • Demokrasi, sozyalizme giden yoldur.
 • Filozofların yaptığı tek şey dünyayı farklı yollardan izah etmek.Onu değiştirmek ise bizim işimiz.
 • Kapitalist üretimin en büyük engeli, sermayenin ta kendisidir.
 • Toplumlar üstesinden gelemeyecekleri sorunları gündeme getirmezler.
 • Almanya'nın ve geriye kalan Batı Kıta Avrupası'nın toplumsal istatistikleri, İngiltere'dekilere oranla acınacak durumdadır. Ama gene de, arkasındaki meduza başını şöyle bir görmemize yetecek kadar perdeyi aralıyorlar. Hükümetlerimiz ve parlamentolarımız, İngiltere'deki gibi, zaman zaman, ekonomik koşulları inceleyecek komisyonlar kursa; bu komisyonlara gerçeği araştırmak için aynı biçimde tam yetkiler verilse; bu görevler için İngiltere'nin fabrika denetmenleri,halk sağlığı konusundaki sağlık raportörleri, kadınlar ile çocukların sömürülmesi, konut ve beslenme konularını inceleyen komiserler gibi yetenekli, tarafsız ve saygın insanlar bulunabilse; bizdeki durumu görüp dehşete düşerdik. Perseus, avladığı devler kendisini görmesin diye sihirli bir başlık giyerdi. Biz ise, devlerin varlığını görmemek için, sihirli başlığı gözlerimize ve kulaklarımıza kadar indiriyoruz.
 • İnsan gelişmesinin alanı zamandır.
 • Din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur.
 • Cehalet, ayrıcalıklı sınıfın ustaca kullandığı bir silahtır.
 • Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.
 • Madem ki insanı biçimlendiren yaşadığı koşullar; koşullar en insani şekilde biçimlenmelidir.
 • İnsanların maddi yaşam koşullarını belirleyen onların bilinçleri değildir, bu maddi koşullar onların bilinçlerini belirler.
 • Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir.
 • Cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşelidir.
 • İşe fiilen başlar başlamaz, artık, emeği onun olmaktan çıkmıştır ve bunun için de bu emeğin şimdi işçi tarafından satılması sözkonusu olamaz.
 • Görünen, gerçek olsaydı bilime gerek kalmazdı.
 • Tarih kendini tekrarlar, ilk trajedi, sonra güldürü olarak.
 • Eğer dış görünüş ve şeylerin özü aynı olsaydı, o zaman bilime gerek kalmazdı .
 • Anlatılan senin hikayendir.
 • Modern sanayinin gelişmesi, burjuvazinin ayaklarının altından bizzat ürünleri ona dayanarak ürettiği ve mülk edindiği temeli çeker alır. Şu halde, burjuvazinin ürettiği, her şeyden önce, kendi mezar kazıcılarıdır. Kendisinin devrilmesi ve proletaryanın zaferi aynı ölçüde kaçınılmazdır.
 • İnsanoğlu önüne çıkan sorunlara çözüm arar.
 • Katı olan her şey buharlaşıyor, kutsal olan her şey dünyevileşiyor ve en sonunda insanlar yaşamın gerçek koşullarıyla ve diğer insanlarla ilişkileriyle yüzleşmeye zorlanıyor. Modern burjuva toplumu, böylesine kudretli üretim ve mübadele araçlarının bir araya getirmiş olan bu toplum, yer altı güçlerini kontrol edemez bir büyücüye benziyor.
 • İnsan doğaya ne kadar yabancılaşırsa o kadar toplumsallaşır, ne kadar toplumsallaşırsa da o kadar kendine yabancılaşır.
 • Bir adama balık satarsanız, bir gün yer, balık tutmayı öğretirseniz, harika bir iş fırsatını mahvedersiniz.
 • Ben marksist değilim.
 • Dünyanın kurtuluşu sosyalizmdedir.
 • Her şeyi sorgulayın.
 • Yoksulluğu azaltmadan zenginliği arttıran ve suç işleme bakımından,sayılardan daha hızlı artış gösteren bir toplumsal sistemin özünde çürümüş birşeylerin olması gerekir.
↑→ Facebook'ta paylaş Tweetle

↑Facebooktan takip et

Karl Marx sözleri

19 yorum

Yorum kimden: mücahit akın [Ziyaretçi]
mücahit akındarwinizm;kominizim,marsiszm,faşizm,stalinizmi doğurmuştur şimdiya kadar sayısız kan akıtılmıştır bu ideolojiye inanlar tarafından en sonundada proleterya diktatörlüğünü kurmaktır amaçları ve savaştan asla vazgeçmez,ya ölürler yada öldürürler.Fakat bu gün bu şeytani inanış fosillerin ortaya çıkmasıyla batmıştır.400 milyonun üstünde fosil hiçbir değişime uğramamıştır buda bize darwinzm geçersizliğini bize göstermiştir.Bununla beraber diğer bütün ideolojilerde beraberinde çökmüştür.Ve bu yüzyıl inancın yüzyılı olacak ve İSLAM BİRLİĞİ kurulacak ve herkes buna şahif olacak
25/01/13 @ 14:58
Yorum kimden: kenan güneş [Ziyaretçi]
kenan güneşmücahit kardeşim dünyanın yaşıdığı savaşların nedeni darvinizim marksizim yada sosyalizim deyil savaşların asıl sebebi kapitalizimdir kapitalizim yaklaşık 5000 yıldır üretrtiyi sözüm ona uygarlık ve devbletli yapı sürekli sermayenin çok az elde toplayarak sınıflı toplumun ortaya çıkmasını sağlamış uzun vadade dünya yaşanılmaz bir hale getirilmiştir başta peygamberler olmak üzere bütün onurlu insanlar bu sömüren ve köleleştiren yapılar karşısında isyan etme ihtiyacı hissetmişlerdir sen marksizmi nereden okudun bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla bilgin harun yahyanın sürekli porobagandasını yaptığı bir kaç ezberden öte deyil önce hazreti mumammedi n hayatını bir oku göreceksinki oda bir anlamda kendi zamanının marksıdır bugün islam diye yaşadığınız din ne kadar hz muhammedin insanlara anlattığı dindir
21/05/13 @ 16:57
Yorum kimden: Figen Temiz [Ziyaretçi]
Figen TemizMücahit Bey, öncelikle Türkçe'deki yazım yanlışlarınızı düzeltmekle işe başlayabilirsiniz. Ardından adını andığınız ideolojileri gerçekten anlamaya çalışıp magazin düzeyinde yorumlardan kaçınmanızı öneririm. Neredeyse Ortaçağ'daki kadar ilkel ve ürkütücü zihniyeti hatırlattı yorumlarınız. Dinler uğruna savaşılıp kan dökülmediğini bilmeyecek kadar da bilgi eksikliğiniz var görünüşe göre. Bilimsel eksikliğe değinmeme gerek bile yok. Son söz olarak şunu söylemek isterim ki insan birey olarak zaaflara sahiptir ve bu zaaflar nedeniyle eline güç geçtiğinde onun sarhoşluğuna kapılıp diktatörlüğe giden bir yola sapabilmektedir. Sosyalizm ya da komunizmi tanımadığınız da belli. Dinler de aslında yazıldığı şekliyle iyi anlaşılmayıp veya anlaşılmak istenmeyip suçladığınız sistemlerin diktatörlerini yaratmış ya da yaratmaktadırlar. Uygulama hatalarının her sistemde bahsettiğim insan zaafından kaynaklanma olasılığını kabul etmek lazım. Dinler de insanlar tarafından yaratılmışlardır. Mantıklı açıklamaları olmayan yönleri için de sorgulamadan kabullenmek, biad etmek gerektiği söylenir. Sadece yaradanın varlığına ve iyi bir insan olmanın gerekliliğine inanan biri semavi dinlerin hepsinde benzer hususlara değinildiğini görürsünüz ancak dinler de her zaman korkuya dayalı bir inanç dayatmasından başka birşey değillerdir.
Kapitalizm ise en başta vicdanı, yaşam eşitliğini yok sayması ve emeğin sömürülmesiyle Pareto'nun dediği gibi %20lik bir kesimin %80lik gelir dilimine sahip olması eğilimindedir. Yaratılmış statü sembolleriyle ve gereksiz yaratılan ihtiyaçlarla insanların tüketime teşvik edildiği kapitalizmin sömürü düzeni, islamda yer alan, ihtiyacı olanla paylaş yaklaşımına da dolayısıyla benim insani değerlerimle de ters düşer. Madımak'ta insanları yakarak öldüren vahşi ve vicdansız yaklaşım dinin hangi kısmında tarif edilmektedir ? Bu arada Adem (Adam) ile Lilith'i de internetten tarayıp okumanızı öneririm. Havva'dan önceki ve Adem'le birlikte aynı anda topraktan yaratılan kadındır. Tez karşısında antitezden ortaya bir sentez çıkar ve gelişme de böyle sağlanır. Saygılarımla.
06/07/13 @ 11:51
Yorum kimden: Sabri [Ziyaretçi]
SabriMücahit bey adnan oktar izliyor boşverin onu Markiszm mükemmel bir sistem
14/07/13 @ 05:53
Yorum kimden: Serhat [Ziyaretçi]
SerhatFigen Temiz sen gerçekten öyle bir kadın olduğuna inanıyormusun :) yani Tevrat ta bile böyle birşey yazmıyor, bazı yahudiler uydurmuş ne yazık ki Sen de inanmışsın. Ayrıca lilith in karl markx veya marksizm ile ne alakası var onu da anlamış değilim :)
08/11/13 @ 01:46
Yorum kimden: Sosyalizm [Ziyaretçi]
SosyalizmBurdada islamcılar! Kan döküyormuşuz. Sosyalizm kadar barış yanlısı bir ideoloji bulursan söyle bizde olalım. İslam'a işlenen cinayetler allah adına işlenen cinayetler bin kat fazladır! Tek yol sosyalizm! Bağımsızlık!
09/01/14 @ 23:58
Yorum kimden: koredelisibirisi [Ziyaretçi]
koredelisibirisisiyasete girmeyin qnqalar
17/02/14 @ 21:54
Yorum kimden: UYARICI [Ziyaretçi]
UYARICIK.M sın ne kadar doğru sözü varmış.demek her yerden ve herkesten doğrular alınmalı yanlışlar bırakılmalıdır.
19/02/14 @ 11:29
Yorum kimden: onder [Ziyaretçi]
onderınsanlara ne anlatırsanız anlatın.o sızı kendı anlama kapasıtesı kadar anlar.sosyalızmden baska ınsanlıgın kurtulusu yok.
16/03/14 @ 21:32
Yorum kimden: zafer nergiz [Ziyaretçi]
zafer nergizkominzmin kanlı tarihine bir bakın da ondan sonra konuşun canlar kahrolsun kominizm

29/03/14 @ 21:04
Yorum kimden: Rumeysa [Ziyaretçi]
RumeysaBence problem ağzı olanın konuşması . İslam da işlenen cinayetlere örnekler vermelisiniz . Tabii bu zor çünkü islamda cinayet diyebileceğiniz öldürme sözkonusu bile değildir İslamda Allah ın, yani hepimizi ve her şeyi yaratan Yüce Rabb in kuralları geçerlidir . Biraz araştırma yapın lütfen çünkü o kadar hoşsa eğer sizin savunduğunuz akımlar bilip bilmeden konuşacak kadar kaba da olmaz ve haddinizi aşmazdınız . Özellikle sosyalizm adlı ziyaretçiye bu sözlerim .

Ayrıca Figen Temiz lilith le alakalı o bilgi aslında buraya yazmama bile değmeyecek kadar uydurma bir bilgi . İlk insan ve inanan ın Hz Adem ve ardından Hz Havva olduğu su götürmez bir gerçek . Bunu Kuran dan öğrenebilirsiniz . Lilith supernaturel dizisindeki bir şeytanın adından ibaret :)
28/04/14 @ 19:53
Yorum kimden: Sel [Ziyaretçi]
SelSanırım burada Karl Marx'ın "Din Toplumların Afyonudur" sözüne üstü kapalı bazı göndermeler var ve din savunucusu kesim ile sosyalizm savunucusu kesim arasında farklı gerginliklere neden olmuş.
Bence Marx dini hiç küçümsememiş bu yüzden Sosyalizm ve Din arasında Marx üstünden gizli bir boşluk yaratmayınız çünkü Marx "Din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur." demiştir. Yani dini bir aydınlığa çıkış, kibarlık, merhamet ve insan ırkı için en değerlisi akıl olarak tasvir etmiş. Bunların bütününü afyon olarak adlandırması, insanların çiğleşmişliğini gideren bir değer olduğunu anlatmaya çalışmasındandır. "Toplumun kalabalıkları ve onlar gibi düşünenler benim kitabımı okumasınlar; hem ben, ona hiç el sürmemelerini alışkanlıklarına uyarak eserimi yanlış anlamalarına yeğ tutarım." sözündeki insanlar arasında yer almaya gerek yok.
10/06/14 @ 17:01
Yorum kimden: ebru [Ziyaretçi]
ebrusözleriniz çok güzel ilgimi çekti
18/09/14 @ 19:59
Yorum kimden: kurtuluş kavgada [Ziyaretçi]
kurtuluş kavgadaDin toplumların afyonudur kelimesinin ne kadar doğru olduğunu burada ki bir kaç yorumdan anlayabilirsiniz.
29/11/14 @ 00:08
Yorum kimden: Kc kominst Tahir Kaya [Ziyaretçi]
Kc kominst Tahir Kayaİnsanlar aptallasarak hipnoz edilmeye mahkum olmuslardir ve aslinda yanlis olan seyi kabullenmekle kalmayip bide alkisliyorlar.Yalan yalnis seyler tarih yaziyorlar insanlarin aklini alip sadece kendi mensatince egitiyorlar.kisacasi bilmelizki ne bana size nede baskasini sozune inanmaliyz kendimiz olup baskasinn bizi yonetmesine izin vermmeliyz italyanlar gibi sapikca diktatorleri basimiza baskan yapim zulme goz yummamaliz iste esitlik ve cumhuriyetcilik v e de kominzm bundan ibarettir saygilarla.....
13/12/14 @ 23:09
Yorum kimden: hilvany [Ziyaretçi] Email
hilvanyŞimdi butun ideolojilere bakin hepside birbirine o kadar benzyorki dinler dahil.zerdust diye biri cikti digerleride peşpeşe siralandi işte. ben insan kutlesine tanri tarafindan birinin grevlendiridigine inanmam bir insan neden koru korune bir ogretiyi kabullenir daha anlamadim sosyalizm herhalde insanligin tasarladigi en modern dusuncedir fakat insalar felsefi akimlarin katiligindan.tekduze yasam bicimlerinden ve kliselesmis bakis açilarindan uzak dunyaya yeni gelmis biri gibi nesnel yargida bulunsa sosyalizmden başka yolun en agir suç oldugunu gorecektir.. Ha bu arada mucahit kardesimde saskin galiba bu evrimi curuten 400 milyonu geç 1 tanesini soylesin bende bir yaşima daha girmis olurum onun sayesinde bence bu bilim kulaktan kulaga gelismis olsaydi bu gun dunyanin mucitleri ve hakimiyeti muslumanlarda olurdu herhalde veya baska bir din
15/03/15 @ 23:40
Yorum kimden: zafer [Ziyaretçi]
zaferMarxizm, darvinizm, sosyalizm hakkında bilgi sahibi olmamakla ilgili ithamda bulunan arkadaşların, red ettikleri islamı daha iyi araştırmalarını tavsiye ederim.
Dinin insanlar tarafından üretildiğini iddia eden arkadaşın, islamın sadece kozmoloji ve embriyoloji ile ilgili ayetlerini ve o dönem insanının bu konularla ilgili bilgi birikimini göz önünde bulundurarak araştırması sonucunda savunduğu fikrin ne kadar sacma olduğunu göreceğinden eminim.
Bireysel bir olayı ya da kötü bir 'yorumlamaya' dayalı bir uygulamayı dinin kendisine mal etmenin Allah 'ın sözüne karşı argüman üretememenin acizligi olarak görüyorum.
Naçizane tavsiyem; önkabul ve önyargılarınızi bir kenara bırakıp öyle araştırın, Kuran'in Allah kelamı olduğunu göreceksiniz, inanıp inanmamak size kalmış, en azından neyi kabul etmediğinizi ögrenirsiniz.
04/04/15 @ 15:44
Yorum kimden: kmail [Ziyaretçi] Email
kmailSizin komunizimden haberiniz yok
23/04/15 @ 15:38
Yorum kimden: sosyalist [Ziyaretçi] Email
sosyalistDünyanın kurtuluşu sosyalizmdedir.
26/05/15 @ 14:24

Bu kayıdın denetlenmeyi bekleyen 2 geribildirimi var...

Yorum yap


Email adresiniz sitede GÖSTERİLMEYECEKTİR
(Satır aralıkları <br /> olur.)
(For my next comment on this site)
(Allow users to contact me through a message form -- Your email will not be revealed!)
Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir. Bir adama balık satarsanız, bir gün yer, balık tutmayı öğretirseniz, harika bir iş fırsatını mahvedersiniz. Tarih kendini tekrarlar, ilk trajedi, sonra güldürü şeklinde. “Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir. Bir adama balık satarsanız, bir gün yer, balık tutmayı öğretirseniz, harika bir iş fırsatını mahvedersiniz. Tarih kendini tekrarlar, ilk trajedi, sonra güldürü şeklinde. Din, kitlelerin afyonudur. Top…„ —Karl Marx
9 out of 10 11518 Oy 14 Kritik